środa, 16 maja 2012

Drelich, perkal, krepa...bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...

...materiały! Tak, tak moi drodzy. Choć nie da się ukryć, że na pierwszy rzut oka te nazwy bardziej kojarzą się z nazwiskami lub jakimiś orientalnymi markami. Przeciętny człowiek, zna tylko te materiały, o których sie po prostu mówi. I tu, nie mogąc się powstrzymać przytoczę naszą jakże zdolną, jednak mającą swoje wzloty i upadki wizerunkowe, projektantkę Ewę Minge :


"Materiały, wszystkie są naturalne: silk, wool, bawełna, cotton, natural, natural, natural, ecology"


I choć najlepszym sposobem na zapoznanie się z każdym materiałem jest realne zetknięcie się z nim, to spróbuje choć odrobine przybliżyć Wam ich "wygląd" i zastosowanie.


Z powodu ogromnej ilości materiałów, najlepiej będzie tak podzielę tego posta na kilka części. Dzisiaj, opiszę Wam główne gatunki materiałów oraz skupię się na niektórych rodzajach tkanin jednego z gatunków.



W pisaniu tego posta bardzo pomogły mi dwie strony:

http://www.bryk.pl/ (tkaniny i dzianiny)

Jeśli ktoś chciałby pogłębić swoją wiedzę na ten temat, to zachęcam do ich odwiedzenia.



Gatunki materiałów:

1. Bawełniane

Uzyskiwane z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest miękka i wygodna w noszeniu, bardzo przewiewna. Czysta bawełna dość mocno się gniecie, z dodatkiem elastanu lub włókien sztucznych - mniej.

2. Jedwabne

Wysokiej jakości luksusowe tkaniny, często w postaci mieszanek z bawełną, wełną i tkaninami syntetycznymi. Uzyskiwane z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego.

3. Lniane

Idealne na odzież letnią, bardzo przewiewne, dają uczucie chłodu. Len uzyskiwany jest z rośliny zwanej lnem zwyczajnym. Często występuje jako mieszanka z innymi włóknami, co zapobiega nadmiernemu gnieceniu.

4. Wełniane

Wełna to praktyczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Włókno uzyskiwane jest z sierści owiec, lam, wielbłądów itp. Często występuje w postaci mieszanek z innymi włóknami.

5. Syntetyczne

Poliester, nylon, akryl - otrzymywane ze związków nie występujących w przyrodzie za pomocą syntezy chemicznej prostych związków organicznych. Trwałe, odporne na zużycie, mniej przewiewne niż tkaniny naturalne. Współczesne tkaniny synetyczne są przyjazne dla skóry, odznaczają się bardzo dobrą jakością i łatwością użytkowania.

6. Sztuczne

Wiskoza, acetat - tkaniny wytwarzane ze związków znajdujących się w przyrodzie (np. celuloza). Mają właściwości tkanin naturalnych, ale są łatwiejsze w użytkowaniu i tańsze w produkcji (np. wiskoza - sztuczny jedwab).



W tym poście skupię się na tkaninach bawełnianych i bawełnianopodobnych. Opiszę taże kilka jej rodzajów. Zdjęcia dobrałam tak, aby jak najlepiej przedstawić Wam ich wygląd.



Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne są wyrabiane w niewielkim zakresie z czystej bawełny, w większości są to tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami bawełnopodobnymi, np. z dodatkiem włókien wiskozowych zwykłych i modyfikowanych  lub włókien syntetycznych. Są cieńsze lub grubsze, o powierzchni gładkiej albo drapanej.



Rodzaje tkanin bawełnianych:


Aksamit - jednokolorowa lub wzorzysta tkanina o dwóch warstwach - od spodu gładka, z wierzchu „z włosem”.  Zastosowanie: sukienki, bluzki, spódnice.




Batyst –  cienka i miękka tkanina. Wyrabiana w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach różnych kolorów, nieraz drukowana lub o efektach tkackich. Zastosowanie: bielizna dziecięca i damska, sukienki, bluzki, fartuszki.




Denim (dżins) - jest odmianą drelichu. Współczesny denim ma różne grubości i często dodatek elastanu. Zastosowanie: ubrania młodzieżowe, robocze, spodnie i spódnice.




Drelich - powstaje z bardzo grubych i mocnych nici. Dzięki gęstemu tkaniu, jest bardzo wytrzymała. Najczęściej jednokolorowa, o różnych grubościach. Zastosowanie: ubrania robocze, kombinezony, mundury letnie.




Markizeta – lekka przejrzysta tkanina, nieco szorstka w dotyku.  Bywa biała, jednobarwna, drukowana lub haftowana. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, bluzki.




 Flanela – splot płócienny lub skośny. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Zastosowanie: koszule męskie, piżamy, sukienki, bluzki i ubranka dziecięce.




Gabardyna - tkanina o złożonym splocie skośnym, co powoduje, że na prawej stronie powstają bardzo wyraźnie skośne prążki. Bywa wykończona impregnacją wodoodporną z przeznaczeniem na okrycia wierzchnie. Zastosowanie: spódnice, spodnie, żakiety, płaszcze.






Kora (gofra) – gofrowanie uzyskane przez miejscowe nadrukowywanie roztworem ługu sodowego. Jednobarwna lub drukowana. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, koszule, piżamy oraz pościel.




Krepa (krepon) – tkanina o sfalowanej powierzchni uzyskanej w wyniku użycia mocno skręconej przędzy. Tkanina mało gniotąca się. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Zastosowanie: sukienki i bluzki.




Kreton – pod względem splotu i grubości tkanina podobna do perkalu, drukowana i usztywniana. Zastosowanie: sukienki damskie i dziecięce, fartuszki itp.



Perkal – tkanina wykonana z nitek o średniej grubości. Przeważnie biała, zwykle mocno wykrochmalona. Zastosowanie: koszule męskie, fartuchy szpitalne itp.




Popelina –  na powierzchni tkaniny występują lekkie zgrubienia w formie prążków. Tkanina biała lub barwna. Zastosowanie: koszule męskie, bluzki i sukienki damskie, płaszcze letnie, wiatrówki itp.



Ryps – tkanina podobna do popeliny, ale grubsza. O wyraźniejszych prążkach. Zastosowanie: sukienki, garsonki, płaszcze letnie itp.




Satyna – splot satynowy. Barwiona lub drukowana o trwałym połysku. Zastosowanie: sukienki, bluzki, pościel.




Sztruks - tkanina o podłużnych wąskich prążkach utworzonych z okrywy włókien. O różnych grubościach, bardzo wytrzymały. Współcześnie często z domieszką elastanu. Zastosowanie: spodnie, spódnice, marynarki.




Welwet – tkanina o podłużnych wąskich prążkach utworzonych z okrywy włókien. Jednobarwna lub drukowana. Zastosowanie: sukienki, ubranka dziecięce.





W kolejnych postach opowiem Wam o pozostałych gatunkach materiałów.  Jak zwykle czekam na Wasze komentarze :)


3 komentarze: